Porovnajhypoteky.sk

Váš dokonalý sprievodca svetom hypoték

Pondelok - Piatok: 9.00 - 16.00
infolinka:
+421 917 528 759
infomail:
info@porovnajhypoteky.skTypy hypoték

1. Podľa účelu využitia

  • Klasické (účelové) hypotekárne úvery sú určené na kúpu tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti, výstavbu alebo zmenu dokončených stavieb a údržbu tuzemských nehnuteľností. Patria medzi ne aj štátom bonifikované hypotekárne úvery pre mladých.
  • Refinančné hypotekárne úvery sú určené na splatenie iných, menej výhodných hypotekárnych úverov. Princíp refinancovania spočíva v predčasnom splatení pôvodnej hypotéky novou hypotékou, pričom pre zabezpečenie úveru je využitá rovnaká nehnuteľnosť. Najčastejším dôvodom pre zmenu poskytovateľa hypotekárneho úveru je výhodnejšia úroková sadzba.
  • Bezúčelové úvery (americké hypotéky) sú v podstate spotrebné úvery zabezpečené záložným právom k nehnuteľnosti (banka skúma príjem žiadateľa, ale neskúma účel využitia úveru). Najčastejšie sa využívajú na rekonštrukcie, nákup zariadenia, automobilov, ale aj kúpu nehnuteľností, na ktoré nemožno využiť klasické hypotekárne úvery. Čoraz častejšie sa využívajú aj na konsolidáciu dlhov, t.j. na splatenie iných, nevýhodnejších úverov alebo pôžičiek.

2. Podľa formy splácania

  • Anuitné splácanie – hypotéka sa spláca pravidelnými mesačnými splátkami, ktoré sú pri rovnakej úrokovej sadzbe vždy v rovnakej výške. Je to najčastejšia forma splácania.
  • Progresívne – klienti ich na začiatku splácajú nižšou splátkou (v porovnaní s anuitným splácaním pri rovnakej úrokovej sadzbe) postupne ich splátka rastie. Tento typ je vhodný pre klientov, ktorí nespĺňajú podmienky na príspevok pre mladých, ale ich možnosti vysokých splátok sú obmedzené, napr. mladí ľudia, ktorí majú malý nástupný plat a vedia, že čoskoro im plat porastie. Výhodou tejto formy splácania je, že klienti si môžu vziať vyšší úver za rovnakú počiatočnú splátku, avšak nakoniec tento úver preplatia o viac ako pri klasickej (anuitnej) hypotéke.
  • Degresívne – je opak progresívneho, najprv sa platia vyššie splátky, ktoré sa časom znižujú. Je pre ľudí s vyšším príjmom, ktorí chcú hypotéku splatiť čo najskôr – už na začiatku platia v splátke vysokú časť istiny.

3. Podľa typu úrokovej sadzby

  • Hypotekárne úvery s variabilnou úrokovou sadzbou – jej výška sa počas trvania úveru mení. Na výšku variabilnej úrokovej sadzby vplývajú zmeny trhových podmienok, najčastejšie zmeny základnej úrokovej sadzby EURIBOR a zmeny sadzieb, za ktoré si banky požičiavajú peniaze navzájom.
  • Hypotekárne úvery s fixnou úrokovou sadzbou, ktorú banka garantuje po dobu zvolenej fixácie. Fixácie úrokových sadzieb sú obvykle stanovené na 1, 2, 3, 5, 10, 15 alebo 20 rokov. Nie všetky banky ponúkajú všetky fixácie. Výhodou pevnej úrokovej sadzby je rovnaká výška anuitnej splátky počas zvolenej doby fixácie.
V prípade, že si nie ste istí s niektorým údajom, nenašli ste to čo hľadáte neváhajte nás kontaktovať.